We are a leading Manufacturer of pure soft georgette silk saree, banarasi silk saree, surat silk saree, soft silk saree, soft spanch silk sareee and narayanapet silk sarees from Surat, India.










βΉ 1199 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Occasion | Wedding Wear |
| Color | Blue |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |







βΉ 599 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |










βΉ 850 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Silk |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Make | Machine Made |
| Blouse Fabric | Silk |






βΉ 599 / PieceGet Latest Price
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Occasion | Festive Wear |
| Color | Pink |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |








βΉ 649 / PieceGet Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Color | Red |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |










βΉ 750 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Color | Blue |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |












βΉ 750 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Wedding |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Design | Printed |
| Color | Green |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |










βΉ 749 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Wedding Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Weaving |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |





βΉ 550 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |



βΉ 600 / PieceGet Latest Price
| Color | Pink |
| Occasion | Wedding Wear |
| Silk Type | Kancheepuram Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Weaving |
| Country of Origin | Made in India |



βΉ 1099 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Pattern | Weaving |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |




βΉ 850 / PieceGet Latest Price
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Party Wear |
| Pattern | Embroidered |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Country of Origin | Made in India |



βΉ 549 / PieceGet Latest Price
| Pattern | WEAVING |
| Color | Blue |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Brand | KOTHARI NX |
| Silk Type | KANCHIPURAM SILK |
| Wash Care | Dry clean |







βΉ 579 / PieceGet Latest Price
| Fabric | LINEN |
| Color | Pink |
| Occasion | Casual Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Set Content | WITH BLOUSE PEICE |
| Length | 6.3 WITH BLOUSE PEICE |
| Packaging Type | POLYBAG |
| Blouse Fabric | JACKARD BLOUSE |
| Make | Machine Made |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |












βΉ 1450 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Color | Blue |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Length Of Saree | 5.5 meter |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |












βΉ 550 / PieceGet Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Wedding Wear |
| Pattern | Printed |
| Color | Green |



βΉ 600 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Weaving |
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Color | Red |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Blouse Fabric | Silk |









βΉ 950 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Weaving |
| Color | Pink |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |



βΉ 600 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Weaving |
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Color | Red |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Blouse Fabric | Silk |








βΉ 750 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |




βΉ 699 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Wedding Wear |
| Color | BLACK |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| With Blouse | Yes |








βΉ 599 / PieceGet Latest Price
| Color | Red |
| Occasion | Festive Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Design | Patola |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |











βΉ 799 / PieceGet Latest Price
| Color | Red |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Festive Wear |
| Blouse Fabric | Silk |
| Set Content | With Blouse Piece |







βΉ 699 / PieceGet Latest Price
| Color | Green |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |







βΉ 750 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Plain |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Color | Blue |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |












βΉ 499 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse Fabric | Silk |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Make | Machine Made |
| Wash Care | Dry clean |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |

Mayank Kothari (CEO)
Kothari Nx
6th Floor Shop No. 6023-24 Opp. New Bombay Market, Umarwada Avadh Textile Market, Surat - 395010, Gujarat, India
























