Leading Manufacturer of vichitra silk fancy saree, soft crape silk sareee with cotton tassels on pallu, designer ready to wear saree, pure viscose russian georgette saree with sitched blouse, rich pallu banarasi silk saree and designer drape saree from Surat.





₹ 549 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Silk |
| Design | Zari |
| Occasion | Party wear |
| Color | Blue |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse Fabric | Silk |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Machine Made |
| Packaging Type | Plastic Bag |











₹ 650 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Festive Wear |
| Color | Blue |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 1149 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Party wear |
| Fabric | Silk |
| Color | Red |
| Blouse Fabric | Silk |
| Pattern | Printed |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |




₹ 1549 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Silk |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Party Wear |
| Pattern | Embroidered |
| Blouse Stitch Type | Stitched |










₹ 1249 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Body Designed |
| Color | Green |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |










₹ 649 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Silk |
| Occasion | Party wear |
| Pattern | Printed |
| Blouse Fabric | Silk |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |






₹ 450 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Printed |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Shipment Mode | Air/Cargo |
| Packaging Type | Carton |





₹ 750 / PieceGet Latest Price
| Work | Weaving |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Set Content | With Blouse Piece |










₹ 1399 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Color | Red |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |











₹ 599 / PieceGet Latest Price
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse Fabric | Silk |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 599 / PieceGet Latest Price
| Color | pink |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |












₹ 950 / PieceGet Latest Price
| Pattern/Style | Traditional Paithani Sarees |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Fabric | Cotton Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |












₹ 479 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Wedding Wear |
| Color | Blue |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |











₹ 799 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Casual Wear |
| Color | Blue |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Machine Made |










₹ 999 / PieceGet Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Pattern | Kalamkari Print |
| Color | Pink |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |












₹ 670 / PieceGet Latest Price
| Set Content | With Blouse Piece |
| Design | Printed |
| Color | YELLOW |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |










₹ 798 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 2999 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Wedding Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse Fabric | Silk |
| Set Content | With Blouse Piece |








₹ 1250 / PieceGet Latest Price
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Color | Blue |
| Make | Machine Made |
| Blouse Fabric | Silk |







₹ 499 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse |
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.3 m |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |








₹ 1150 / PieceGet Latest Price
| Color | Pink |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |



₹ 1050 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |




₹ 1450 / PieceGet Latest Price
| Color | Red |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Design | Wedding |
| Occasion | Wedding Wear |
| Shipment Mode | Air/Cargo |
| Country of Origin | Made in India |











₹ 1099 / PieceGet Latest Price
| Color | Red |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |




₹ 750 / PieceGet Latest Price
| Color | Red |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |





₹ 949 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Body Designed |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Set Contains | Saree with blouse piece |




₹ 1300 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.3 m |
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Craft Type | Ajrakh Print |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 595 / PieceGet Latest Price
| Work | Weaving |
| Fabric | Silk |
| Occasion | Casual |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |












₹ 849 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Silk Blend |
| Work | Printed |
| Occasion | Wedding Wear |
| Blouse | With Unstitched Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m |
| Wash Care | Dry Clean Only |







₹ 850 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Pure Cotton |
| Print or Pattern | Embroidered |
| Blouse Piece | With Blouse Piece |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 mtr |
| Saree Width | 44 inch |









₹ 680 / PieceGet Latest Price
| Fabric Blend | Silk Cotton |
| Weave Type | Powerloom |
| Saree Length | 6.3 m |
| With Blouse Piece | With Blouse |
| Work | Thread Work |
| Occasion | Festive |
| Pattern | Floral |










₹ 899 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Art Silk |
| Work | Zari Work |
| Occasion | Wedding |
| Pattern | Butti |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Weave Type | Powerloom |






₹ 600 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Chiffon |
| Work | Embroidery |
| Saree Style | Designer |
| Occasion | Party Wear |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse) |
| Wash Care | Dry Clean Only |





₹ 430 / PieceGet Latest Price
| Work | Weaving |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Silk Type | Mysore Silk |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 590 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Blouse Piece | Included |
| Make | Machine Made |
| Fabric | Silk |
| Wash Care | Machine wash |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |








₹ 750 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Plain |
| Color | Blue |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Embellishment | Real Zari Gold |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |





₹ 399 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Silk |
| Occasion | Casual |
| Pattern | Printed |
| Color | Pink |
| Blouse Fabric | Silk |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry clean |






₹ 650 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Print Type | Digital Print |
| Color | Red |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |







₹ 1100 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Color | Pink |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Traditional Name | Kancheepuram Silk |
| Wash Care | Dry clean |












₹ 899 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Occasion | Wedding Wear |
| Color | Pink |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |

Mayank Kothari (CEO)
Kothari Nx
6th Floor Shop No. 6023-24 Opp. New Bombay Market, Umarwada Avadh Textile Market, Surat - 395010, Gujarat, India






































