Prominent & Leading Manufacturer from Surat, we offer pure kora organza silk saree, bandhani printed saree, georgette saree with 3mm sequence work with sattin patti, designer party wear saree, tissue fancy sarees and designer net saree.












₹ 550 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Plain |
| Occasion | Wedding Wear |
| Color | Pink |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |









₹ 749 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Pattern | Printed |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |



₹ 1350 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Party Wear |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Make | Machine Made |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |






₹ 799 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Party wear |
| Pattern | Embroidered |
| Wash Care | Dry clean |
| Fabric | Georgette |
| Blouse Fabric | Silk |





₹ 800 / PieceGet Latest Price
| Work | Embroidered |
| Occasion | Festive Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 699 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Color | Pink |
| Occasion | Party wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |










₹ 549 / PieceGet Latest Price
| Color | Red |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 1050 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Embroidered |
| Color | Red |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Dry clean |






₹ 670 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse |
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Saree Length | 6.3 m |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 600 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Work | Embroidered |
| Fabric | Georgette |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |



₹ 950 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.3 m |
| Set Content | With Blouse |
| Work | Embroidered |
| Occasion | Casual Wear |
| Country of Origin | Made in India |








₹ 499 / PieceGet Latest Price
| Fabric Type | Pure Georgette |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Party Wear |
| Pattern | Embroidered |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Country of Origin | Made in India |







₹ 630 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Printed |
| Color | Red |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 2200 / PieceGet Latest Price
| Work | Embroidery Work |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Length | 6.3 m |
| Saree Type | Regular Saree |
| Fabric | Chiffon |
| Blouse Fabric | Silk |



₹ 699 / PieceGet Latest Price
| Work | Embroidery |
| Print or Pattern | Bandhani |
| Occasion | Party Wear |
| Fabric Type | Georgette |
| Blouse | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m |





₹ 699 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Silk |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Make | Machine Made |












₹ 1149 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Design | Printed |
| Color | Pink |
| Occasion | Party wear |
| Blouse Fabric | Silk |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry clean |
| Packaging Type | Box |









₹ 649 / PieceGet Latest Price
| Work | Embroidered |
| Color | BLACK |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 399 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Color | Red |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 1299 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Party wear |
| Pattern | Embroidered |
| Color | Pink |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Blouse Stitch Type | Stitched |
| Wash Care | Dry clean |




₹ 1050 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Color | Blue |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |




₹ 1150 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Occasion | Festive Wear |
| Color | Red |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |






₹ 450 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Casual |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Make | Machine Made |
| Fabric | Georgette |
| Blouse Fabric | Silk |






₹ 499 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Casual Wear |
| Blouse Type | Unstitched |
| Wash Care | Machine wash |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 450 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Print Type | Digital Print |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Casual Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |





₹ 699 / PieceGet Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Print Type | Floral Print |
| Color | white |









₹ 999 / PieceGet Latest Price
| Color | Green |
| Occasion | Wedding |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Design | Patola |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse Fabric | Silk |










₹ 1099 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Pure Chiffon |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Work | Embroidered |
| Wash Care | Dry clean |













₹ 550 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Casual Wear |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Fabric | Cotton |
| Country of Origin | Made in India |








₹ 750 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Wedding Wear |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Make | Machine Made |





₹ 1150 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Paper Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Machine Made |









₹ 550 / PieceGet Latest Price
| Embroidery Work | Zari |
| Pattern | Printed |
| Print Type | Kalamkari |
| Color | Yellow |
| Occasion | Casual Wear |
| Blouse Fabric | Silk |
| Set Content | With Blouse |









₹ 580 / PieceGet Latest Price
| Print Type | Digital Print |
| Pattern | Floral |
| Occasion | Festive Wear |
| Blouse Piece | Unstitched Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse) |
| Fabric | Tussar Silk |






₹ 550 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Occasion | Casual Wear |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Chiffon |












₹ 749 / PieceGet Latest Price
| Set Content | With blouse piece |
| Pattern | Printed |
| Fabric | Georgette |
| Craft Type | Fancy Prints |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
Get Latest Price

Mayank Kothari (CEO)
Kothari Nx
6th Floor Shop No. 6023-24 Opp. New Bombay Market, Umarwada Avadh Textile Market, Surat - 395010, Gujarat, India


































